reede, 16. mai 2008

Kuidas kaitsta kassi

Mis sellest kassist ikka kaitsta…
Loom peab ise õppima hakkama saama!

Eks ta ole… Või siis ka mitte
Looduslik valik: tugevamad jäävad ellu, nõrgemad…

Aga kusagilt läheb piir, sõbrad. Ja ma ütlen Teile, kust see piir läheb – sealt, kust algab vastutus. Väikest printsi ja tema rebast mäletavad ju kõik. Ja lugu taltsutamisest ja vastutamisest. Kui inimene on võtnud endale juba nii suured õigused kujundada ümber looduskeskkond, määrata loomaliikidele nende eksisteerimise tingimused, võtta neilt ja anda neile selline elamise viis nagu meeldib inimesele endale, siis inimene ka vastutab.

Kohustus vastutada kehtib ka kitsamas tähenduses, Sinu ja Sinu kassi vahelises suhtes. Ta on Sinu oma, Sa vastutad.

Kassiomanikke on erinevaid. Skaala ühes äärmuses paiknevad need, kes keset tööpäeva sõidavad koju oma üksi kodus oleva kassi juurde, et kontrollida, ega temaga midagi halba juhtunud ei ole. Teiseks äärmuseks on inimesed, kes leiavad, et nende vastutus lõpeb täis sööginõu ja puhta liivakastiga.

Hoolivuse paras määr on ilmselt kusagil vahepeal, kuid ei tohi unustada, et kassiomanik peab kindlasti hoolitsema oma kassi elukeskkonna turvalisuse eest. Eelkõige puudutab see toakasse, kuid kehtib samaväärselt ka õues käivate kasside kohta.

Alljärgnevalt mõned nõuanded, mida kassiomanik peaks kassi turvalisuse huvides silmas pidama
 • Kõige esimene ja üldisem nõuanne puudutab küsimust, kuidas on võimalik hoida kassi efektiivselt eemale (ohtlikest) kohtadest ja üldse kohtadest, kuhu Te teda lasta ei taha. See on aega ja kannatlikkust nõudev, aga teostatav. Üks variant on veepritsi kasutamine, teiseks võib kasutada kassi eemalepeletavaid lõhnaaineid, mis loomapoodides müügil (tuleb tunnistada, et osa neist on siiski ka sellised, mis peletavad lisaks kassile eemale ka Teid ennast :P) Aga ka näiteks tsitruseliste lõhn ei meeldi kassidele. Kui Te ei taha, et Teie kass hüppaks teatud laua või kapi peale, siis püüdke blokeerida laua- või kapipealne asjadega. Vabaks jäänud äärtele kleepige ajutiselt kahepoolne kleeplint: ta üritab korra ja teist korda ilmselt enam ei taha, sest kassidele ei meeldi kleepuvad asjad. Kuid kindel on see, et kassi löömine ei aita. Ta ei mõista seda kui karistust ja pigem hakkab viha pidama, kui et võtab õppust.
 • Ärge alahinnake oma kassi võimet avada uksi ja aknaid ja pugeda läbi kitsaste avauste välja. Tavaliselt kassid küll ülalt alla avanevate pakettakende vahele ei roni, kuid seda võib siiski juhtuda. Parem oleks, kui Te juba algusest peale reageeriksite tema sellelaadsetele uurimisretkedele keelavalt.
 • Kui Teie kass käib rõdul, siis muutke rõdu kassi jaoks turvaliseks, nii et ta ei saaks alla kukkuda. Lood alati ohutult ja vigastamata käppadele maanduvatest kassidest ei pea reeglina kahjuks paika.
 • Õpetage kassi elektrijuhtmeid mitte närima. Püüdke maksimaalselt juhtmeid katta.
 • Antifriis on kassile väga ohtlik, isegi väga väike kogus (nt napp teelusikatäis) võib osutuda surmavaks. Kui Teie auto lekib, siis laske see parandada, antifriis aga hoidke kassist eemal.
 • Mõned taimed võivad olla kassile ohtlikud. Uurige järele, ega Teie majapidamises ei ole sellised ja kui on, siis kujundage elamine ümber nii, et kassil puuduks neile juurdepääs. Selleks, et kass saaks oma rohunärimise vajadust rahuldada, kasvatage talle eraldi kassimuru, mida saab osta loomapoodidest. Kuid ka õuemuru sobib selleks.
 • Kui majas või korteris viibivad remondimehed või muud töölised, siis hoolitsege selle eest, et kass oleks turvalises kohas, seda mitmes mõttes: et ta ei saaks viga ja et ta ei läheks avatud uste kaudu juhuslikult hulkuma. Sama võib (sõltuvalt kassi iseloomust) paika pidada ka rohkearvuliste külalistega peo puhul. Tavaliselt otsib kass ka ise sel ajal varju, sobivad kohad on need, kus teda kõige vähem häiritakse (näiteks magamistuba, pesuruum vmt kohad).
 • Ohtlik aeg on ka kolimine. Kassidele meeldib peitus ja Teile täiesti ootamatult võib ta pugeda mööbli või kastide vahele või koguni sisse ning viga saada. Hoidke teda eraldi seni, kuni suurem sagimine on möödas.
 • Kassile võivad ohtlikuks osutuda igasugused teravad esemed, kuid eelkõige on ohuks nõelad, eriti kui neile on jäänud taha niidi- või lõngajupp. Kass (eriti väike kass) võib hakata niiti (lõnga) närima ja neelata sellega koos kogemata all ka nõela. Ka lõnga- ja niidikerad võivad olla ohtlikud just juhul, kui kass lõnga või niiti närib ja alla neelab.
 • Kui hakkate sulgema kappi või sahtlit, siis pange tähele, ega Te juhuslikult ei lukusta sinna ka oma kassi, sest kassidele sellised kohad väga meeldivad ja Te ei pruugi isegi märgata, et ta sinna roninud on. Nojah, teinekord on seda märgata ka, vahel isegi nii palju märgata, et kass ei mahu hästi sahtlisse ära, aga siiski üritab :)
 • Kontrollige garaažiukse sulgemisel, ega kass sellele ette ei jää.
 • Ärge jätke vedelema ravimeid, ei inimeste ega loomade omi. Kass ei söö küll päris valimatult kõike, mis ette satub, kuid väike kass on kohutavalt uudishimulik ja ka suurema kassi jaoks on teatud ravimid oma spetsiifilise lõhna või maitse tõttu atraktiivsed, aga väga ohtlikud (näiteks valuvaigistid, südamerohud, samuti teatud ussirohud).
 • Ka majapidamiskemikaalid peaksid asuma kassile kättesaamatus kohas. Samuti võivad väga ohtlikuks osutuda vedelema jäetud sigaretid, kui neist saavad kassi mänguasjad.
 • Harjutage kassi sellega, et ta hoiaks ennast eemale pliidist, ükskõik, kas see on kuum või mitte. Ärge jätke põlevaid küünlaid kassi uurimisulatusse, kui Te ise parajasti juures ei viibi.
 • Ärge jätke triikrauda triikimislauale nii, et juhe ripub põrandale, kass võib pidada seda mänguasjaks ja juhtmega mängima hakates selle endale kaela tõmmata ja viga saada.
 • Enne auto käivitamist soovitatakse kahtluse korral signaali anda, et veenduda ega kass ei ole näiteks kusagile kapoti alla magama pugenud. Kui on kahtlus, et see võib nii olla, siis tuleks ka kontrollida. Kassid on magamiskohtade otsimisel väga leidlikud ja väiksed kassid võivad oma leidlikkuse ja ohutunde puudumise kombinatsioonis äärmiselt ohtlikke olukordi tekitada. Ka auto rattakoopad on väikestele kassidele põnev koht, nii et veenduge sõitma minnes, ega kiisu juhuslikult ennast seal sisse seadnud ei ole.
 • Ärge andke kassile inimestele ega teistele loomadele mõeldud ravimeid (kui just loomaarst ei ole käskinud seda teha). Näiteks inimestele tavaline ravim aspiriin on kassidele väga ohtlik.
 • Hoidke pesumasina, nõudepesumasina jt kodumasinate uks kinni. Enne kasutamist kontrollige masinate sisemust: kassidele meeldib ennast sellistesse kohtadesse peita ja kui Te masina kontrollimata käivitate… Sama lugu on külmkapiga. Kui külmkapi uks on olnud järelevalveta lahti, siis kontrollige selle sulgemisel igaks juhuks enne kapi sisemust.
 • Vähemalt niikaua kui kass on väike, hoidke WC poti kaas kinni ja kass eemal vett täis vannist või muust veemahutist. Ta võib vette kukkuda ja uppuda.
 • Soovitatav on omada pealt suletavat prügikasti, sest mõnel kassil on kombeks selle sisu revideerida ja ta võib sealt leida ohtlikke asju (teravate servadega konservipurgid) või toidujäätmeid (näiteks kanakondid on kassile ohtlikud, kuna võivad väga kergesti kurku minna).
 • Transportimisel kasutage alati transpordipuuri, isegi juhul, kui Teie kass on autosõidu ajal tavaliselt rahulik. Sõidu ajal võib igasuguseid olukordi ette tulla ja kui kass millegi peale ehmub, võite leida ta järgmisel hetkel pedaali alt ning sellel võivad olla saatuslikud tagajärjed nii Teile kui kassile.
 • Ja lõpuks: kui Teie kass käitub ebaharilikult, siis ärge väga pikalt mõelge: viige ta kiiresti arsti juurde.

* * *

"Curiosity killed the cat…"


Inglise vanasõna, mis ühel või teisel kujul esineb trükitekstis juba alates 16. sajandist, viitab sellele, et kiisud on loomult uudishimulikud loomad. Ja et see on teinekord ohtlik. Teine samasugune ütlus kõlab: "Kassil on üheksa elu, kuid ta kasutab need kõik ära".

Tegelikult meenutavad paljud eelnevad nõuanded väikeste laste vanematele suunatud soovitusi. Ja nagu väikeste laste, nii on ka kasside hulgas erinevaid tüüpe: mõni ei tunne üldse mingit huvi ei ravimite ega majapidamiskemikaalide vastu, kuid talle pakuvad põnevust vesi ja terariistad… teine huvitub absoluutselt kõigest ja mida ohtlikum, seda põnevam… kolmas tajub ohtusid juba varasest east ja hoiab ennast neist vaistlikult eemal… mõni õpib ohtlikku ja ohutut eristama kiiremini, mõni aeglasemalt. Meie ülesanne on neid õpetada ja teha nende elukeskkond võimalikult turvaliseks. Uskuge, kassid on õppimisvõimelised küll.

Tartu Kassikaitse palub: hooli oma kassi ohutusest, vaata oma elamine üle, mõtle läbi enda ja kassi harjumused ja vajadusel korrigeeri seda, mida on võimalik korrigeerida. Sa ju teeksid seda teiste pereliikmete heaks, tee sedasama ka oma sõbra kassi heaks :)

Kommentaare ei ole: